počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

nedeľa   23. jún   2024
Úvod  //  Drevostavby  //  Dreviny na drevostavby

DREVINY NA DREVOSTAVBY

 

V tomto článku sú uvedené dreviny vhodné na použitie pre drevostavby a záhradný nábytok a ich základné vlastnosti.

 

smrek,_krov_na_mieru,_ponorna_impregnaciaSmrek /smrek obyčajný/: Fotografia krovu na mieru, ponorná impregnácia. Je to najrozšírenejšia drevina na území Slovenska. Môže dorastať až do výšky 65m a viac a priemeru 1,5m. Jeho drevo je ľahké pružné a ľahko štiepateľné. Má nevtieravú príjemnú vôňu. Je najčastejšie používaným drevom na piliarske účely pre stavebný priemysel na Slovensku aj v Českej republike.

Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa, pevnosť a vysoká rýchlosť núteného sušenia.
Nevýhody: malá trvácnosť v nekrytom exteriéry a malá odolnosť voči škodcom, ktorá sa dá výrazne predĺžiť chemickou impregnáciou. Pozor: Najčastejšie použitie tejto dreviny v drevostavbách dáva obrovskému množstvu  podvodníkom  a "tiež piliarov " príležitosť a priestor pre dodávku krovového a stavebného rezive nižšej, nízkej alebo priam katastrofálnej kvality za "super výhodné ceny". Ako sa vyhnúť podvodníkom a nenechať sa dobehnúť na vlastnej stavbe alebo pri kúpe novostavby si prečítate: nedajte sa oklamať  alebo  kvalita materiálu.

Vhodný pre stavby, kde celý exteriér je krytý pred nepriazňou počasia prečnievajúcou strechou a kde nebude namáhaný predovšetkým vlhkosťou a dažďom. Často sa kvôli výhodnej cene používa ako základ pre sendvičové konštrukcie drevostavieb /drevodomov/, dôležité aby bol pred osadením impregnovaný na triedu ochrany II.. V tejto drevine sa môžete bez obáv obrátit na nás vďaka tomu, že nedodávame druhú triedu a tak u nás nakúpite vźdy iba prvú triedu za skvelú cenu. © 2012 WCUT®

 

borovica_sosna, dvojity perodrazkovy profil_horizontalnej_nosnej_stenyBorovica /borovica sosna, borovica čierna/. Fotografia horizontálneho dvojitého pero drážkového profilu nosnej steny z borovice sosny. Je to pekná drevina z najintenzívnejšou vôňou dreva z pomedzi tradične rastúcich ihličnatých drevín na našom území. Je to hojne rozšírená drevina z húževnatým drevom dorastajúca do výšky cca 35m a priemeru kmeňa až 150cm. Je odolnejšia vode ako smrek.

Výhody: relatívne vyššia  tvrdosť ako smrek, vysoký obsah živíc ju chráni pred vlhkosťou a predlžuje jej životnosť v exteriéry zhruba na dvojnásobok oproti smreku.
Nevýhody: veľké hrče nevhodné pre obklady, horšia dostupnosť a pri kontakte z vlhkom sa môže beľmo relatívne rýchlo zapariť a sfarbiť do sivo modra.

Vhodná pre drevostavby na nosné trámy v krytom exteriéry, no pri horizontálnych hranoloch sa pri veľkých hrčiach odporúča navýšenie profilu na výšku aspoň o 20%. /Túto drevinu štandardne nedodávame ani nespracovávame, iba na špeciálnu objednávku pre hranoly od 5m3 a viac/

 

jedla,_kupacia_kada,_vypalovanaJedľa/jedľa biela/. Fotografia kúpacej kade z jedle, vypaľovaná. Je to rozšírená  drevina, pôvodne sa vyskytovala v  bukovo-jedľových lesoch,  rastie do výšky 50m ale priemer kmeňa môže byť až 2m. Je často ťažená spolu zo smrekom a aj spracovávaná na rovnaké účely. Pre laikov sa jej drevo ťažšie rozoznáva od smreku, je tmavšie /do šeda/ a nemá takú peknú vôňu /niekomu smrdí/.

Výhody: cenová dostupnosť, rovnosť kmeňa a vysoká odolnosť voči trvalému pôsobeniu vody, v minulosti sa často používala na vodné stavby /priehrady, vodné kolesá/ a tiež na výrobu šindľa a sudov. Dnes sa používa na výrobu krovov spolu so smrekom.
Nevýhody: rýchli prírastok hmoty a tým redšie letokruhy.

Vhodná pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, bez cyklov voda - sucho -voda.

 

Cerveny_smrek,_pohladovy_krovSmrekovec/červený smrek, smrekovec opadavý/: Fotografia pohľadového krovu z červeného smreku. V Českom jazyku Modrín. Je to menej rozšírená drevina, dorastajúca do výšky 50m a priemeru 1m. Jeho drevo je ťažké, husté a vysoko živičnaté. Na Slovensku sa málo spracováva, viac ako 50% ťažby sa vyváža do zahraničia. Drevo je veľmi pekné a nadobúda odtiene od zelenej farby, cez žltooranžovú až po sýto červeno bordovú farbu a krásne vonia. Je to naša najkvalitnejšia ihličnatá drevina s oveľa lepšími vlastnosťami ako borovica /sosna, čierna/.

Výhody: extrémna odolnosť voči pôsobeniu vody, veľmi dlhá životnosť aj v exteriéry a po polymerizácii živíc v ňom obsiahnutých /2-5 rokov/ získava extrémnu tvrdosť rovnajúcu sa zhruba 80% tvrdosti dubu. Používa sa na výrobu šindľa, podláh, obkladov, v minulosti sa používal na krovy veľkých cirkevných a dôležitých svetských stavieb, kde pretrval často v neuveriteľnom stave po stovky rokov dodnes.
Nevýhody: vyššia cena, nerovný kmeň a dlhodobo môže uvoľňovať živicu aj po 7 rokov od montáže reziva.

Vhodný pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, aj s cyklami voda - sucho -voda. Je jednou z najkvalitnejších drevín vhodný aj pre nekryté pergoly a záhradný nábytok.

 

Dub,_podvaly,_vakuovo_tlakova_impregnaciaDub /dub letný, zimný/. Fotografia železničných podvalov z dubu po vákuovo-tlakovej impregnácii. Je to hojne rozšírená drevina, dorastajúca do výšky  50m a priemeru aj 2m. Jeho drevo je cenené pre veľkú pevnosť a trvácnosť. Farba reziva nadobúda odtiene šedo hnedej farby, vôňa je trpko kyslá, príjemná. Obsahuje veľký podiel trieslovín a v surovom stave je ťažší ako voda /objemová hustota presahuje 1000kg/m3/ .

Výhody: extrémna tvrdosť je porovnateľná z niektorými exotickými drevinami a má neuveriteľnú životnosť. Je dlhodobo odolný vode a trvalým ponorením do vody sa jeho vlastnosti dokonca zlepšujú. V Dunajských štrkoch sa v hĺbkach pod 20m nachádzajú celé kmene staršie aj ako 2000rokov v neuveriteľnej fyzickej kondícii. Používa sa na podlahy, ploty, vodné stavby, výnimočne na rezivo stropov a krovov.
Nevýhody: vysoká cena, nerovnosť kmeňov a problematické sušenie. Zároveň ma relatívne veľké zmeny tvaru pri zmenách vlhkostí, a tieto zmeny sú nástojčivé a ťažko udržateľné.

Vhodný pre stavby, kde je potrebný dlhodobý kontakt s vodou, bez cyklov voda - sucho -voda. Je veľmi tvrdý, kvalitný, no vzhľadom na jeho cenu je jeho použitie zriedkavé, občas sa používa na záhradný nábytok.

 

severska borovica, tatransky obkladSeverská Borovica. Fotografia tatranskeho obkladu zo severskej borovice. Má prekvapivé biologické a fyzikálno - mechanické vlastnosti. Rastie v severných oblastiach Európy a Ruska, má lepšie vlastnosti a je stabilnejšia ako naše odrody Borovice, ktoré sa moc nehodia na spracovávanie pre veľké a nestále hrče.

Výhody: relatívna tvrdosť, vysoký obsah živíc ju chráni pred vlhkosťou a predlžuje jej životnosť v exteriéry zhruba na dvojnásobok oproti smreku.
Nevýhody: vyššia cena, horšia dostupnosť a pri kontakte z vlhkom vyžaduje chemickú impregnáciu.

 

Vhodná pre stavby aj v nekrytom exteriéry, ale musí byť dobre izolovaná od zemnej vlhkosti. Najčastejšie sa používa ako obkladová na vrchný vonkajší aj vnútorný plášť.

 

Sibirsky_smrekovec,_terasova_doskaSmrekovec sibírsky /Sibírsky smrekovec, Larix Sibirica/. Fotografia terasových dosiek zo sibírskeho smrekovca. Má unikátne biologické a fyzikálno - mechanické vlastnosti. Rastie na rozsiahlych územiach severnej Ázie v oblasti stredného a severného Sibíra.

Výhody: V čerstvom stave sa relatívne ľahko opracováva, no po opracovaní začína prebiehať polymerizácia živíc /smoly/, ktorá mu zabezpečuje extrémnu tvrdosť dosahujúcu časom /cca 5-7 rokov/ tvrdosti duba. Taktiež obsahuje prírodné antibiotiká. Obklady a výrobky zo Smrekovca Sibírskeho majú extrémnu životnosť a desaťročia odolávajú aj v nekrytom exteriéry. Rezivo smrekovca má bohatú farebnú škálu, do ktorej patrí až 12 perleťových odtieňov. Ročné vrstvy sú dobre viditeľné a utvárajú na povrchu reziva veľmi peknú drevnú kresbu. Jeho kvalita prevyšuje takmer vo všetkých ohľadoch kvalitu Dubu /mrazuvzdornosť, vode odolnosť, biologická odolnosť, životnosť/ , no však za 75% cenovej hodnoty Duba. Najcennejší Sibírsky Smrekovec na svete rastie iba v strednej Sibíri v oblastiach Pribajkalska a horného toku rieky Angara. Rastie pomaly a tým pádom ma aj vysokú hustotu dreva.
Nevýhody: Vyššia obstarávacia cena ako u slovenského smrekovca. Skladom hranoly 90*90 4m a 5m, 68*45 3m,  prípade špecifických rozmerov dlhšia dodacia doba cca 6-12 týždňov.

Vhodný pre interiér, krytý exteriér, nekrytý exteriér, po úprave predurčený pre priamy styk s pôdou a vodou. Je pravdepodobne najodolnejšou komerčne využívanou drevinou z pohľadu množstva mrazových cyklov ktoré znesie bez degradácie a v tomto medzi exotickými drevinami nemá konkurenciu. Najčastejšie sa používa pre stavbu nekrytých terás, fasádnych obkladov a otvorených pergol.

 

Logo WCUT®je registrovaná ochranná známka a podlieha zákonu 618/2003 Z.z. o autorskom práve a právach súvisiacich s autorským právom. Jeho porušenie môže viesť k trestnoprávnemu postihu na základe zákona 300/2005 Z.z. podľa §283.

 

© 2012 WCUT®, všetky Tabuľky, Texty a informačné Články na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

© 2012 WCUT®, všetky Fotografie a Obrazové náhľady na tejto stránke sú chránené autorským zákonom, ich kopírovanie, neautorizované šírenie alebo komerčné využitie môže viesť k trestnoprávnym postihom podľa práva SR a EU.

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1030288
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
8
129
2685
1024858
7419
13714
1030288

Vaša IP adresa: 44.222.64.76
Presný čas 04:35:25 23-06-2024