počítadlo
Slovak Arabic Chinese (Simplified) Croatian Czech English Finnish French German Greek Hebrew Hungarian Italian Japanese Norwegian Polish Portuguese Russian Spanish Swedish Turkish

štvrtok   18. apríl   2024
Úvod  //  Ochrana  //  Impregnácia  //  Vákuovo - tlaková

VÁKUOVO – TLAKOVÁ IMPREGNÁCIA

 

Vákuovo tlaková impregnácia je jedna z najmodernejších a najvyspelejších ochrán a používa sa vzhľadom na svoju cenu iba na triedu ochrany IV. Samozrejme táto trieda ochrany spĺňa parametre všetkých predchádzajúcich ochrán s rezervou.

 

Spôsob ochrany dreva /morenie dreva teda drevoochrana/ spočíva v technologickom postupe a type impregnačnej látky. Rezivo sa dáva do pretlakových komôr, kde sa následne vysaje vzduch až na úroveň 1/10 až 1/20 atmosférického tlaku, čo je v podstate vákuum. V tomto stave  sa rezivo udržuje predpísaný čas tak, aby sa všetky póry v dreve uvoľnili od vzduchu a väčšinou aj od vody a vlhkosti. Potom sa do komory napustí impregnačný roztok a následne po zaliatí reziva roztokom prichádza k pretlakovaniu komory minimálne na 4 až 6 atmosfér, štandardne na 8-12 atmosfér až do 20 atmosfér. Tento obrovský tlak spolu s časom po ktorý sa udržuje, zabezpečí molekulám medi a bóru k migrácii hlboko do vnútra dreva napriek tomu, že tieto molekuly sú väčšie ako samotné póry cez ktoré sa transportuje voda a živiny. Niektoré dreviny ako napríklad Borovica sú impregnovateľné až na 90 - 100% celej hmoty, to znamená že tento spôsob umožňuje impregnačnej látke vojsť naprieč aj pozdĺžne do dreva aj desiatky centimetrov! Po splnení požadovaných parametrov sa tlak povolí a impregnačná  kvapalina odčerpá. Nevýhodou tejto impregnácie je, že rezivo je úplne nasiaknuté vodným roztokom. No pri vysychaní sa už impregnačné látky vzhľadom na svoju veľkosť nevedia samovoľne dostať von a tým pádom sú navždy uväznené vo vnútri. Takže táto impregnácia je jediná, ktorá sa dá považovať za skutočne hĺbkovú.

 

Pre tento typ ochrany používame nemecký impregnačný prostriedok na báze medi a bóru IMPRALIT KDS® od firmy:

 

R.Š. plus, s.r.o.
Dubodiel 402
913 23 Dubodiel okr. Trenčín

V prípade, že požadujete tento typ ochrany, napíšte nám svoj dopyt aj s požadovanými parametrami na e-mail : info@ wcut.sk a my Vám spravíme cenovú ponuku na mieru. Tento typ morenia je iba pre cenu dohodou.

 

Najčastejšou komoditou na morenie dreva /ochrana dreva teda drevoochrana/ v triede ochrany IV. sú dubové podvaly pre koľajové dráhy a stĺpy telegrafného alebo elektrického vedenia a pre rezivo s priamym a dlhodobým kontaktom s pôdou a vodou. Pre štandardného stavebníka je trieda ochrany IV. aj vzhľadom na cenu a parametre zbytočným a nevyužiteľným luxusom  a drevo takto morené sa len ťažko recykluje rozkladom alebo spálením.
 

© 2012 WCUT®

S5 Box

Štatistika návštevnosti

1002920
Dnes
Včera
Tento týždeň
Minulý týždeň
Tento mesiac
Minulý mesiac
Úhrnom
211
749
3067
996229
8185
11581
1002920

Vaša IP adresa: 3.230.143.213
Presný čas 05:15:10 18-04-2024